Výskyt :
Výskyt této želvy je opravdu rozsáhlý. Co se týče Evropy nalezneme ji v Řecku, Bulharsku, Makedonii, Albánii, Itálii, Španělsku a dalších státech. V Asii je největší rozšíření v Turecku, Íránu, Iráku, Sýrii a Jordánsku. V severní Africe to jsou státy Maroko, Alžírsko, Libye, Tunisko a Egypt.
Testudo Graeca -
Popis :
Je velmi podobná želvě zelenavé, odlišuje se hlavně celkovým zbarvením více do žluto -
na okraji vrchní části krunýře nad ocasem jen jeden štítek a nemá rohovinový trn na konci ocásku. Dosahuje velikosti až 30 cm, přičemž samice bývají větší než samci. Hmotnost se pohybuje kolem 3 kg, výjimečně i více.
Způsob života :
Díky velmi širokému výskytu (od Rumunska
až po Africké lokality) se tato želva
přizpůsobila různým klimatickým podmínkám. V Evropě obývá stepní krajiny s řídkým lesním porostem od nižších poloh až po pahorkatiny kolem 1500 m.n.m, zatímco v Africe to jsou spíše suché písečné stepi a polopouště.
Chov :
V potravě by měla opět převažovat rostlinná složka -
přes nejchladnější měsíce v roce. Při chovu v teráriu je nutné zajistit dostatečný osvit zdrojem UV záření. Želvám je občas vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou vaječné skořápky nebo sépiová kost.
Ochrana druhu :
Želva žlutohnědá je chráněná úmluvou CITES (želvy spadají do skupiny CITES "A").
Vlastník želvy potřebuje Cites dokumenty ("registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha") a při prodeji a nákupu také
výjimku ze zákazu obchodní činnosti ("žlutý doklad"). Vzhledem k tomu, že je většina
želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej
a koupě jsou limitovány podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází
k přeregistraci želvy na nového vlastníka.
© Copyright KK Design
@
Mladým želvám je nutné zajistit přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Ideální je rosit mláďata každý večer při zhasnutém osvětlení vodou o pokojové teplotě. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům -
2-