Hlavní podmínky ke zdárnému chovu evropských druhů (Testudo Hermanni, Testudo Marginata)

Nejvíce choulostivé na chov jsou mláďata do zhruba dvou let věku  

3 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADY PRO ZDÁRNÝ CHOV MLÁĎAT :  

Potrava suchozemské želvy všeobecně :  

3) UVB záření - při trvalém chovu ve vnitřních prostorách je nutno svítit speciálními UVB lampami.

1) Dostatečná vlhkost - do cca 2 let želvy doporučuji želvičky každý večer po vypnutí osvětlení pokropit vlažnou vodou ! Dále je nutné mít část substrátu v teráriu trvale navlhčenou. Jednou za dva týdny je vhodné želvičku vykoupat.  

2) Teplota pod výhřevnou žárovkou - pro mláďata do dvou let je ideální teplota pod výhřevnou žárovkou 30-35°C . Při vyšší teplotě želvička rychleji dehydratuje a v kombinaci s malou vlhkostí to může mít velice neblahé následky - selhání ledvin a následný úhyn

želvičky !

Běžně chované druhy suchozemských želv jsou býložravci. Proto je hlavní složkou stravy zelené krmení. Občas je možno potravu doplnit vybranými druhy ovoce, bílkovinami a jinými potravinami. Dále je vhodné občas potravu posypat drceným vápníkem.  

Nejvhodnější potrava co se týče

letního chovu :  

Pampeliška

Jitrocel kopinatý

              

Jitrocel větší

              

Jetel luční


              

Kontryhel

              

Ptačinec žabinec


              

Doporučená potrava pro

zimní období chovu :  

Pekingské zelí


              

Čekanka


              

Římský salát

Ledový salát


              

Polníček              

Rukola              

Vhodná doplňková strava pro

všechna roční období :  

Vařená vejce

              

Dýně - nakrájet

              

Cuketa - nakrájet

              

Jablko - rozkrájet

              

Jahoda

              

Želví granule

              

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEKRMIT !!  

a) ničím co je moc kyselé (šťovík, rebarbora, citrusové plody, rybíz, švestky) !!  

b) ničím co nadýmá (hlávkový salát, kapusta, hlávkové zelí, květák, brokolice) !!  

c) ničím co je jedovaté (rulík zlomocný, vraní oko, ptačí zob, pryskyřník, vlaštovičník) !!  

Chovné prostory pro suchozemské želvy  

Každý druh želvy potřebuje ke zdárnému chovu trochu odlišné podmínky, jedno je však pro všechny druhy suchozemských želv stejné - co největší plocha chovného zařízení. Je to nutné hlavně z důvodu odlišných teplot v různých částech chovných prostorů. Venkovní letní chov (a zimování) želv je proto v tomto směru nejvhodnější varianta. Toto platí samozřejmě pouze pro evropské želvy.  

Typy výběhů pro vnitřní chov :  

Menší druhy želv lze chovat ve skleněných teráriích, pro větší druhy (a větší počty jedinců) je ideální tzv. želví stůl.  

Terárium : Výšku terária volíme menší, želvy nesmějí mít možnost přelézt boční stěny. Dále je nutné přihlédnout ke způsobu zavěšení osvětlení : svítidlo musí být zavěšeno ve správné výšce nad substrátem. Terárium může být buď shora otevřené (výhodou je dobrá cirkulace vzduchu a také lepší přístup ke zvířatům). Výhoda uzavřeného terária je pro změnu to, že lépe drží teplotu a potřebnou vlhkost, kterou některé druhy a hlavně jejich mláďata vyžadují.  

Želví stůl : Jedná se v podstatě o vodorovnou desku ohraničenou dostatečně vysokými stěnami. Lze ji zhotovit z jakéhokoliv nesavého materiálu. Já preferuji jako ideální materiál ytong lze ho rychle a dobře opracovat a tvarovat. Po nanesení vrstvy lepidla je navíc téměř nesavý. Při použití dřeva je nutné celý stůl pokrýt nepromokavou plachtou - kvůli vlhkosti. Jinak hrozí riziko nasáknutí dřeva a následně tvorby plísní.  

Jako podklad se pro většinu druhů nejčastěji používá drcené kokosové vlákno smíchané s pískem (přibližně na dvou třetinách). Na

zbylou třetinu je vhodné umístit různé

oblázky, vápenný štěrk nebo písek. Dále je vhodné po ploše rozmístit občasné překážky jako větve, kameny, kůru apod.  

V chladnější zóně je vhodné umístit hromadu sena, do které se želvy rády zahrabávají. Nutností je také umožnit želvám úkryt před přímým světlem. Vzhledově lze prostory oživit teplo-milnými květinami jako sukulenty, tlustice, aloe vera a jiné. Podklad terária je dle míry znečištění nutné občas vyměnit.  

Samozřejmě nesmí chybět vhodně situované místo na potravu (miska, tácek, kus dlaždice)

a miska na vodu (nutná pro africké druhy) - oboje je lepší umístit do chladnější části.

  

Osvětlení u želv  

Osvětlení u suchozemských želv musí nutně obsahovat dvě složky :  UVA záření (denní světlo) a UVB záření (tvorba vitamínu D3). Pokud jde o obyčejnou vláknovou žárovku -

ta slouží v teráriu výhradně jako zdroj tepla.  

UVA záření  (denní osvětlení) - slouží k prosvětlení chovných prostorů a imitaci denního světla. Želvy jsou při dostatečné intenzitě viditelně aktivnější. UVA záření želvám také napomáhá ke správnému zabarvení, stimuluje páření a celkově zlepšuje psychickou pohodu zvířat. Chromatičnost denního světla je 6500K. Nižší hodnoty zabarvují světlo do žluta a vyšší do modra. Proto je ideální použít k dennímu osvětlení zdroje s barevným podáním v rozmezí mezi 5500 - 6500 K.  

UVB záření  (tvorba vitamínu D3) - nejdůležitější složka světla potřebná pro chov suchozemských želv. Vitamín D3 želva potře-buje pro vstřebávání a následné udržování správné hladiny vápníku v těle, tím pádem i

ke správnému růstu krunýře. Při nedostatku vitamínu D3 dochází k metabolickým poruchám organismu, rachitidě krunýře a selhání ledvin.

Co se týče venkovních výběhů - zde se o vše potřebné postará slunce.

Zdroje UVA záření (denní osvětlení) :  

Pro malá terária (do rozměru plochy 60x40cm) není nutný speciální UVA zdroj světla - zde k prosvětlení postačí složka denního světla z UVB zářivky. Pro větší terária je nutné přidat lineární trubicovou, nebo úspornou (spirálovou) zářivku s barevným podáním světla kolem 6500K. K osvětlení největších terárií a želvích stolů je pro UVA složku vhodné halogenidové výbojkové svítidlo 70 - 150W.  

Trubicová zářivka je vhodná například od firmy Opple - typ Fulgur 8 - 14W, spirálová např. Philips tornado 23 - 32W. Metalhalogenidový reflektor např. Matma 150.  

LED osvětlení - moderní čipy LED se už v dnešní době svou účinností vyrovnají metalhalogenido-vým výbojkám. Bohužel má LED osvětlení pro želvy jednu obrovskou nevýhodu - velmi nízká životnost LED zdrojů v horkém terarijním prostředí. Toto v kombinaci s velkými pořizovacími náklady dělá z LED svítidel prozatím nepoužitelný zdroj osvětlení.  

Použitelné typy UVA svítidel -

denní světlo  

Lineární trubice

Opple Fulgur

barva světla :

6500K


              

Spirálová úsporná žárovka

Philips tornado 6500K


              

Svítidlo Matma

150 + metal-

halogenidová

výbojka s

barvou světla :

5600K


              

Zdroje UVB záření (tvorba vitamínu D3) :

Do menších chovných prostor jsou ideální UVB zdroje : Repti Glo 10 (13-26W), Reptile UVB 150 (25W), Reptile UVB 200 (25W), Coospider UVB 10 (26W) a jiné. Tyto zdroje poskytují dostatečné UVB záření do vzdálenosti 15-20 cm od želv. Pro velká dobře větraná terária a želví stoly jsou nejlepší variantou vysokotlaké výbojky se standartním žárovkovým závitem E27. Nejpoužívanější typy jsou Sylvania Reptistar 160W, Arcadia D3 Basking lamp 160W, Terrasaur 160W a Osram Ultravitalux 300W. Tyto lampy vyzařují navíc velké

množství tepla - ideální výška zavěšení od

35 do 50 cm nad substrátem.  

Vhodné zdroje UVB záření  

Spirálová terarijní žárovka

Reptile UVB 150


              

Vysokotlaká výbojka Arcadia

D3 Basking lamp 160W


              

Vysokotlaká výbojka Osram

Ultravitalux 300W


              

Venkovní chovné výběhy :

Vyhled venkovních výběhů závisí pouze na fantazii chovatele. Při stavbě je nutno přihlédnout ke způsobu života daného druhu.

Potřebná výška oplocení pro želvy zelenavé a vroubené je rozdílná než například pro želvy paprsčité. U evropských želv je ideální tak vysohá ohrada, aby želva při postavení na zadní nohy nedosáhla na okraj ohrazení. Naopak u paprsčitých želv z důvodu stavby těla a krunýře stačí ohrada nižší. Při venkovním chovu malých mláďat je dobré kvůli dravcům zabezpečit výběh i shora - například pletivem.  

Dále by zde měla být bouda nebo jiná zastřešená část výběhu, která slouží jako úkryt při nepřízni počasí. Pro chov afrických želv by tato bouda měla být zateplená a temperovaná

s poklesem teplot maximálně k cca 15°C.  

Pro některé druhy je nutno hrazení také zapustit do země kvůli nebezpečí podhrabání. Nejhlouběji je nutno ohrazení zapustit pro želvy stepní, méně pro zelenavé (vroubené) nejméně například pro želvy paprsčité a pardálí.  

Jako podklad je nejvhodnější zachovat přírodní podloží - hlína s trsy trávy, občasné keříky (a jiná stinná místa), kameny, větve. Pro kladení vajec je vhodné mít ve výběhu hromadu hlíny, kde si samice vždy vybere vhodné místo. Na menší části terénu lze také použít vrstvu písku, štěrku nebo kamení.  

Pro krmení je vhodné zvolit místo ve výběhu, které je jednoduše omyvatelné (například betonová deska nebo plochý kámen). Pro africké želvy je žádoucí i miska na vodu.  

© Copyright  KK Design@                 

ÚVOD druhy chov kontakt prodej