Výskyt :


Želva hvězdnatá obývá rozsáhlá území v Indii, Pákistánu a na Srí Lance. Díky plošně velkému rozšíření jsou známy tři zbarvením a velikostí odlišné varianty.

Geochelone Elegans - želva hvězdnatá


Popis :


Nádherně zbarvená želva s karapaxem ozdobeným žlutými hvězdami na černém podkladu. Paprsky mají okolo osmi ramen vybýhajících ze středu štítků. Samice dorůstají délky mezi 25-35 cm, samci zhruba 20-25 cm. Hmotnost je udávána max. do 5 kg. Samci mají oproti samicím delší ocas a jejich spodní část těla lehce vydutá, což usnadňuje páření. Štítky krunýře v dospělosti vytvářejí výrazné hrboly - tzv. pyramidy.


Způsob života :


V přírodě je želva aktivní převážně ráno a večer. V nejteplejší části dne se schovává v křovinách a trávě, kde je díky zabarvení výborně ukrytá. Nejaktivnější jsou želvy v období monzunů, kdy hledají potravu a možnost k páření. Živí se převážně travinami, méně pak kaktusy, květy a spadaným ovocem. Nepohrdne ani potravou organického původu. Samice klade do vlhké hlíny podlouhlá přibližně 4-5 cm velká vejce. Počet vajec se pohybuje od 3-10 ks ve 2-3 snůškách. Doba inkubace je 100-140 dní.

Chov :


Jedná se o vcelku náročnou želvu na chov, jelikož je velice náchylná na různé parazity a nemoci. Proto ji nelze v žádném případě chovat s jinými druhy želv. Chov venku je možný pouze 2-3 nejteplejší měsíce v roce. Potrava by měla sestávat hlavně ze zelené složky - pampelišky, jetel, jitrocel apod. V zimním období hlavně seno doplněné čínským zelím. Potravu je nutno sypat drceným vápníkem, vhodná je sepiová kost.

Ochrana druhu :


Želva hvězdnatá je chráněná úmluvou CITES, příloha II.

© Copyright  KK Design@                 

Želvy také vyžadují poměrně prostorné terárium kvůli rozdílnosti teplot. V jedné polovině by mělo být suché a teplé prostředí, ve druhé naopak chladnější s vyšší vlhkostí. Nutnost je miska na pití a koupání s pravidelnou (nejlépe každodenní) výměnou vody. Zvláště mladým želvám je nutné zajistit zvýšenou vlhkost chovného prostředí. Ideální je rosit mláďata každý večer při zhasnutém osvětlení a ochlazení prostorů vodou o pokojové teplotě. Želva hvězdnatá nezimuje.

ÚVOD druhy chov kontakt prodej